"Zateplenie" R Clio II

Máte nejaký problem s autom? Napíste sem, možno vám niekto iný pomôže..

Moderators: Anarki, Majmajko, matus

Post Reply
Victorio
Posts: 46
Joined: Wed Sep 17, 2008 8:52 am

"Zateplenie" R Clio II

Post by Victorio » Tue May 17, 2011 3:43 pm

Mám Clio II/ 2002 ,1,2 8V bez klimy, a je mi v ňom veľmi horúco... Čo s tým ?
Keď som ho pred takmer 9 rokmi kupoval, stálo 380000 Sk, takže ani ma nenapadlo ešte si priplatiť za klímu. Teraz sú letá akosi horúcejše a robí mi to už veľký problém, zvlášť na dlhých cestách ku moru, kedy sa teplota v interiéri dostane na 40st, aj viac a to pri plne pustenom vetraní, prípadne otvorených oknách, čo je ale pri 130kmh problém.
Na nové nemám, moje má iba 45000km, takže takmer v zábehu.
Dodatočne mi na to klimu nikto nenamontuje, myslím, že ani na 1,2 to nieje možné, začínajú až od 1,6.
A aj tak náklady sú niekde cez 2000€, za to pomaly kúpim jazdený megan alebo scenic s klimou.
Dá sa nejak dodatočne "dotepliť" interiér ?
Myslím, povkladať niečo pod tapacierung, do dverí, do strechy hlavne, tá je asi najhorúcejšia, a prípadne fólie na okná.
Lepiť fóliu na strechu nechcem, nepáčia sa mi tie "tuningy", som zvedavý, čo s tym spravia po poškrabaní.

User avatar
Pavel Vypler
člen RCC
Posts: 692
Joined: Mon Jun 30, 2008 8:19 pm
Location: Kolín,Česká Republika
Contact:

Re: "Zateplenie" R Clio II

Post by Pavel Vypler » Tue May 17, 2011 6:13 pm

Nevím, jakou máš barvu laku, vhodné pro nižší teploty v létě je mít bílou,stříbrnou a jiné světlé barvy, tmavé a černá nejvíce hřejí na sluníčku,ale měnit barvu je stejně nesmysl,to jen pro info.Ale nyní k problému.Jediné možné a reálné řešení k snížení teploty jsou fólie. Dneska je již mnoho kvalitních a certifikovaných výrobců folií a řada firem,co je odborně nalepí.Ohledně nalepení,můžeš si sadu na auto koupit sám,ale z vlastní zkušenosti,lepil jsem je asi ve 3 autech a moc pěkně se mě to nepovedlo, je lepší práci svěřit odborné firmě.Kvalitně a správně nalepené folie také mnohem déle vydrží.Koupil bych samozřejmě jedině s certifikátem( lepí se značka pod folii) a pozor na maximální povolené zatmívání v předních oknech dveří :!: Myslím,že je povoleno v předních dveřích do 30 stupňů a na zadních oknech bez omezení. Teplotní rozdíl v autech s kvalitními foliemi a bez nich může být i 20 stupňů,což je velice příjemné 8)
Pavel V - http://www.RenaultCarClub.cz

User avatar
jozo-ke
Posts: 1964
Joined: Sun Oct 28, 2007 1:41 pm
Location: Košice
Contact:

Re: "Zateplenie" R Clio II

Post by jozo-ke » Tue May 17, 2011 6:47 pm

na Slovensku Pavol niesu folie vpredu povolene. Ale sú proti slnečne folie a tie môži byť aj vpredu.
ex - Renault Clio 16V 92"
ex - Renault 5 GTE 91"

User avatar
Pavel Vypler
člen RCC
Posts: 692
Joined: Mon Jun 30, 2008 8:19 pm
Location: Kolín,Česká Republika
Contact:

Re: "Zateplenie" R Clio II

Post by Pavel Vypler » Tue May 17, 2011 6:49 pm

jozo-ke wrote:na Slovensku Pavol niesu folie vpredu povolene. Ale sú proti slnečne folie a tie môži byť aj vpredu.

Tak tomu nerozumím :| ,píšeš,že jsou v předu zakázané a v druhé větě povolené :?:
Pavel V - http://www.RenaultCarClub.cz

User avatar
MiKo
člen RCC
Posts: 1105
Joined: Thu Jun 12, 2008 6:46 pm
Location: Ladce - Slovensko

Post by MiKo » Tue May 17, 2011 11:01 pm

Na predných bočných sklách nesmieme mať nalepené zatmavujúce fólie.

Keď si dám nalepiť priehľadné ale chrániace proti prehrievaniu interiéru tak policajt na to nikdy nepríde..

Ja som po nastriekaní strechy na bielo (auto je čierne) bol velmi milo prekvapený ako sa interiér omnoho menej zohrieval..

:arrow: Victorio:

Nepíšeš akú má tvoje Clio farbu..

V tvojom prípade by som neodsudzoval ´tuning´, biela fólia na streche by ti mohla pomôcť, keď sa ti znepáči alebo poškodí tak sa dá bez stôp strhnúť, keď ti niekto poškriabe lak, musíš do lakovne, fólia môže aj ochrániť..
Renault 5 GTX 1.7i, 1990, Project GTX-E
Renault 19 Cabrio 1.8i, 1995
Renault 5 TL 1.4 - Žebro na ND
Renault Clio 1.2 16V, 2002 - UNICYKEL
EX - R5 TL 1.1, 1989 - predané
EX - R5 GTE, R5 GTT - DDO
Ford Mondeo Turnier Ghia Durashift 2,0TDCi:( - DAILY CAR

Victorio
Posts: 46
Joined: Wed Sep 17, 2008 8:52 am

Re: "Zateplenie" R Clio II

Post by Victorio » Wed May 18, 2011 2:27 pm

Auto mám zelené, metalíza (Vertigo), taká "trávová".
Veď práve, keď sú v SK zakázané vpredu, najväčšiu plochu má predné čelné sklo. Ibaže tá protislnečná, zatiaľ sa mi ale nepodarilo nájsť potrebné info.
Koľko by to asi vyšlo komplet fólie na celé auto ? Pomôže ak dám iba na sklá ?
Min.rok cestou cez RO, mi x krát vypovedalo GPS od prehriatia, na ktoré pražilo slnko, potom som prišiel na to, že stačí dať pred neho kus bieleho papiera, a pomôže to. V aute aj tak bolo 35-40, čo je pri 2 dňoch cesty neúnosné.
Ešte takých 30 je celkom znesiteľných.
Fólia na strechu, neviem si predstaviť dať hore bielu fóliu, tá skôr pasuje na čierné, červené autá.

Ohľadne vetrania, nedá sa s tým niečo robiť, spraviť napríklad nasávanie vzduchu z iného miesta, ako spred rozpáleného motora ? Tiež robí problém to, že prístrojovka je tiež nažhavená, a vzduch prechádzajúci cez ňu je "predhrievaný" ešte viac. Niektorí experti sa pokúšajú doplniť do vetrákov peltierové články, ale ich efekt aj pri kaskáde 4-6 článkoch pri odbere 300W je asi zanedbateľný.

User avatar
matus
člen RCC
Posts: 2091
Joined: Wed Mar 09, 2005 7:43 pm
Contact:

Re: "Zateplenie" R Clio II

Post by matus » Wed May 18, 2011 3:26 pm

No dajme veci na spravnu mieru. Farba auta ma na teplotu interieru vplyv asi 7%. Ci budem mat v aute 50 alebo 45 stupnov uz naozaj nieje podstatne. Podstatna je farba interieru a ci ma auto folie alebo nie. Nic menej, nic viac. Niekde je na internete test (prekvapivo sofistikovany), ktory robili nejaky typci v predajni Toyoty, niekde v USA (California?). Mali na parkovisku, velke mnozstvo aut, jedneho modelu v roznych kombinaciach vonkajsich farieb, farieb interierov a s/bez folii. Vysledok merania bol ten uvedeny vyssie.

Cize folie a interier precalunit do biela :)

K tomu vetraniu. Vzduch sa nasava z mriezky pod oknom, nie od motora. Pokial je vonku 40 stupnov, budes vzdy nasavat 40 stupnovy vzduch.
Co by som skusil je ochladzovanie odparovanim. Cize vlhku nadru cez vyduch ventilacie, ale obavam sa ze to tiez nebude ucinnost klimy. Niekde som videl napad, ze pred vyduch dali misku z ladom.. ;)

Klima sa da domontovat do akehokolvek auta. Pokial je motor schopny pohnut tonovym autom, preco by neutiahol kompresor klimy? Akurat na predbehanie ju bude treba vypnut. :D

EDIT: Nieco som nasiel, iked sa mi zda ze ten test ktory popisujem vyssie bol obsirnejsi. Ale na predstavu to staci.
Pre info: 32°F = 0°C ,100°F = 37.8°C
[°C] = ([°F] - 32) × 5/9
Image
Predseda OZ Renault Classic Club
Renault R8 1130 (1964) -+- R8 1130 (1965) -+- R8 1132 (1967) -+- BMW 528iA (1997) -+- Jawa 50 Pionier (1971)
Pravopis je pre ľudí čo majú príliš veľa času!

User avatar
jozo-ke
Posts: 1964
Joined: Sun Oct 28, 2007 1:41 pm
Location: Košice
Contact:

Re: "Zateplenie" R Clio II

Post by jozo-ke » Wed May 18, 2011 3:36 pm

http://www.skyfol.sk/sk/automobilove/shark-ir tebe treba niečo takéto..sú to číre fólie pohlcujúce IR a UV žiarenie :wink:
ex - Renault Clio 16V 92"
ex - Renault 5 GTE 91"

User avatar
Mondrejka
člen RCC
Posts: 590
Joined: Fri Aug 11, 2006 10:28 am
Location: Rovinka
Contact:

Re: "Zateplenie" R Clio II

Post by Mondrejka » Wed May 18, 2011 6:12 pm

Ja mam folie a cierne auto a je to naozaj velky rozdiel ale podla mna to za jazdy to auto vykuri od tej rozpalenej cesty cez tie fukare ako pisal Matus a casom hlavne na dlhsich cestach je v aute prijemnych cca 40 stupnov tiez. Dnes namontuju klimosku do akehokolvek auta, neverim ze do Clia II nie, urcite v tom nebude problem. Ved sa take Clia vyrabali, vid tento inzerat, jasne v nom vidim gombik AC.
http://renault-clio.autobazar.eu/12-id2036012.html

Image
Clen RCC klubu R5 GTE 1,7i (1988) do 6/2007 momentalne s vozidlom od skupiny Renault.

Victorio
Posts: 46
Joined: Wed Sep 17, 2008 8:52 am

Re: "Zateplenie" R Clio II

Post by Victorio » Thu May 19, 2011 2:43 pm

No vidím fakt, že pre motor 1,2 je tam klima, mne tvrdili, že montuju až od 1,6, ale aj tak je to pomerne nakladná záležitosť, cca 2000€ mi vraveli v Renaulte, za toľko kúpim jazdene Clio aj s klimou :(
Čo sa týka výkonu, ťahal som vozík s 850Kg nákladom, teda s vozíkom skoro tona, a išlo to, samozrejme 20 max 40kmh, takže nejaká výkonová rezerva tam je.
Prekvapuje ma, že najviac tepla prejde oknami ? Tapacierung síce asi niečo stlmí, a sklá by mali mať u modelu 2002 nejaké filtre, sú mierne tónované.
Interiér je tmavý, ten pohltí dosť tepla, niekedy bol volant tak horúci, že som ho nemohol udržať, ale s tým nič nespravím, iba ak prehodiť na prístrojovku nejaké súkno svetlejšej farby ?
Ohľadom vetrania som mal na mysli to, že ak sa nažhaví prístrojovka, aj rozvody vzduchu v nej, tiež predná kapota, a po odstávke auta zapnem vetranie, ťahá to vzduch akurát sponad nažhavenej kapoty prejde cez nažhavené vetráky, a v aute mám miesto 40 rovno 60stupňov, pri dlhšom parkovaní som dával na prístrojovku Alu tienidlo, to dosť pomáhalo.
Idem sa pozrieť na tie odkazy na fólie a testy, zatiaľ dik za info.

Post Reply