Výmena zadnej pružiny Clio II

Máte nejaký problem s autom? Napíste sem, možno vám niekto iný pomôže..

Moderators: Anarki, Majmajko, matus

Post Reply
Victorio
Posts: 46
Joined: Wed Sep 17, 2008 8:52 am

Výmena zadnej pružiny Clio II

Post by Victorio » Wed May 25, 2011 9:28 am

Prosím o radu, ako postupovať pri výmene zadnej pružiny na R Clio II 2002 Autentique 1,2 8V.
Na CZ fóre som našiel foto z výmeny na R Grandtour, ale to je "trocha" iné auto, celkom som postup nepochopil.
Mám nejakú takúto predstavu :
dám auto na zdvihák, potom sa náprava uvoľní, teda aj pružina bude voľná, ale predpokladám, že treba použiť sťahovák na pružiny, alebo ako vyššie spomínaný prípad popruhy
Tam je spomínané "zaťaženie" zadnej nápravy zdvihákom, nechápem prečo ? Zdá sa mi, že tam chýba info o uvoľnení tlmiča ??? Alebo to ide bez uvoľnenia tlmiča ?
Na čo si dávať pozor ?

Victorio
Posts: 46
Joined: Wed Sep 17, 2008 8:52 am

Re: Výmena zadnej pružiny Clio II

Post by Victorio » Wed May 25, 2011 12:36 pm

Ešte čosi doplním, pozeral som do servisného manuálu, ale tento má kopec príloh (PDF), na ktorých nieje uvedený model, takže iba tipujem podľa obrázkov, čo sa podobá na Clio II.
Neviem ale z toho vyjsť, na jednom návode na výmenu pružiny je upozornenie, že treba naraz spraviť jednu stranu, a potom druhú, v inom zase oba naraz uvoľniť.
Teda asi takto :
1.postup
auto na zdvihák, podoprieť nápravu, uvoľniť spodnú skrutku tlmiča, uvoľniť nápravu, to isté na druhej strane, nápravu spustiť dole
vybrať pružiny, a znova podoprieť zdvihákom nápravu, aby sa dala vložiť šruba tlmiča (spodná), zaistiť, to isté druhá strana.
2.postup
rovnako, akurát zmätočne je tam obrázok spodnej skrutky tlmiča a v texte sa píše horná, a potom má sa to robiť postupne, teda jedna strana a potom druhá.

Očakávam, že ak by som dal na zdvihák iba jednu stranu, tak problém bude robiť torzná tyč, ktorá nepovolí nápravu tak, aby som vybral pružinu.
Takže v tom prípade chcem položiť auto "na špalíky", uvoľniť postupne jeden tlmič, vymeniť pružinu, a potom druhú stranu.

Je to možno pre Vás skúsenejších malicherná záležitosť, ale radšej sa spýtať, ako si potom trhať vlasy, keď to nebudem vedieť poskladať.

User avatar
jozo-ke
Posts: 1964
Joined: Sun Oct 28, 2007 1:41 pm
Location: Košice
Contact:

Re: Výmena zadnej pružiny Clio II

Post by jozo-ke » Wed May 25, 2011 12:37 pm

tu ti chlapci poradia viac http://www.clio-club.sk/
ex - Renault Clio 16V 92"
ex - Renault 5 GTE 91"

User avatar
Majmajko
Moderator
Posts: 5308
Joined: Thu Mar 10, 2005 9:31 am
Location: Dunajská Lužná
Contact:

Re: Výmena zadnej pružiny Clio II

Post by Majmajko » Wed May 25, 2011 1:58 pm

KED DOPLNAS POUZI "UPRAVIT"

Victorio
Posts: 46
Joined: Wed Sep 17, 2008 8:52 am

Re: Výmena zadnej pružiny Clio II

Post by Victorio » Wed May 25, 2011 3:45 pm

jozo-ke diky
majmajko OUKEJ

Post Reply